www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Zdrowie


16:56:05 27-05-2018r.


„A ja wolę ZDROWĄ mamę” – BCO zachęca Mamy do badań profilaktycznych


Tylko 27 procent Polek objętych programem profilaktyki raka szyjki macicy korzysta z oferowanych badań. Dla porównania – w Wielkiej Brytanii frekwencja w tego typu przedsięwzięciach sięga 80 procent. Jeszcze więcej kobiet, bo aż 90 procent, korzysta z programów profilaktycznych w Szwecji. Białostockie Centrum Onkologii w przeddzień Dnia Matki (25.05) zorganizowało akcję, która ma zmobilizować mieszkanki regionu do regularnych badań cytologicznych, mammograficznych i samobadania piersi.


wrotapodlasia.pl

wrotapodlasia.pl


- Ta akcja to apel do kobiet: badajmy się i nie zapominajmy, że zdrowie jest pięknem każdej z nas . Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w trosce o siebie i o naszych bliskich – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor BCO Magdalena Borkowska.

Kierownik zakładu patomorfologii BCO  dr hab. med. Luiza Kańczuga-Koda informowała, że w Polsce w ramach narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych funkcjonują trzy programy profilaktyczne, które dotyczą trzech najbardziej rozpoznawalnych chorób nowotworowych czyli raka piersi, raka jelita grubego i raka szyjki macicy. 
- Warunkiem skuteczności tych programów jest długoterminowość, wysoka jakość i masowość. Oferujemy wysoką jakość, akcje są już długoletnie – tu nie odstajemy od europejskich standardów. Natomiast jesteśmy mocno w tyle, jeśli chodzi o zgłaszalność. Mamy cały czas bardzo niską frekwencję w porównaniu do innych krajów europejskich. Musimy budować świadomość kobiet, zachęcać do korzystania z badań właśnie m.in. poprzez akcje  jak „A ja wolę ZDROWĄ mamę”.

Katarzyna Zajkowska, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego podkreśliła, że data akcji jest nieprzypadkowa. 
- Przed nami Dzień Matki, a zatem drogie mamy - przyszłe i obecne, dbajmy o zdrowie, bo to najlepsza rzecz jaką możemy dać bliskim – mówiła Katarzyna Zajkowska – Zwracam się też z apelem do mężczyzn: mobilizujcie swoje dziewczyny, żony, córki do regularnych badań. 

Do korzystania z badań profilaktycznych zachęcały posłanki na Sejm RP Bernadeta Krynicka i Bożena Kamińska, Monika Syczewska z-ca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej PUW i Alina Pyłkowska z Departamentu Zdrowia UMWP i z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych Alicja Skindzielewska. 
A skoro wydarzenie zostało zorganizowane z okazji Dnia Matki, to nie mogło zabraknąć głosu dzieci. Ich reprezentantem była Basia Zajkowska, która trochę onieśmielona nie zdecydowała się wprawdzie na wypowiedź, ale mamom obecnym na spotkaniu wręczyła bukiety kwiatów. 

Następnie dyrekcja szpitala i zaproszeni goście w ramach akcji przekazali kobietom obecnym w poradniach profilaktyczne ulotki z instruktażem samobadania piersi i upominki z okazji Dnia Matki ufundowane przez firmę Dr Irena Eris.

***

W ubiegłym roku w BCO wykonano 6.251 badań mammograficznych, w I kwartale br. o ponad 200 badań więcej (1.784) niż w analogicznym okresie 2017 r. (1.575).

W sumie w ubiegłym roku Zakład Patomorfologii wykonał 1.871 rozmazów cytologicznych, w tym 1.381 cytologii ginekologicznych  (w tym: I kwartał 2017 – 388, zaś I kwartał 2018 – 414).

BCO rocznie hospitalizuje ponad 9 tys. pacjentów. W I kwartale 2018 roku o ponad 300 pacjentów więcej, niż w I kwartale 2017 roku (2.404). Specjaliści w roku 2017 udzielili blisko 74 tys. porad. W okresie styczeń-marzec 2018 r. liczba porad w BCO wzrosła o ponad 1,5 tys. (2018 r. – 21.217; 2017 r. – 19.674).

(wrotapodlasia.pl, mł)


Inne najcześciej czytane...


Zdrowie


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+