www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


16:26:42 09-02-2018r.


Białostoczanie nie jeżdżą „anglikami”


Od ponad dwóch lat istnieje przepis, który pozwala na rejestrację tak zwanych „anglików”. Samochody z kierownicą po prawej stronie nie cieszą się jednak popularnością w Białymstoku. Mimo, że są o wiele tańsze od klasycznych aut, praktycznie „anglików” nikt nie szuka i nie kupuje.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Dość długo trwała batalia o możliwość rejestrowania w Polsce samochodów z kierownicą po prawej stronie. Udało się to w końcu w sierpniu 2015 roku, bo od tego momentu zaczęło obowiązywać nowe prawo, które pozwalało już na rejestrację pojazdów, jakie kierowcy w swoim żargonie nazywają „anglikami”. Ta nazwa wzięła się stąd, że pojazdy z kierownicą po prawej stronie były przede wszystkim sprowadzane do Polski z Wielkiej Brytanii.

Przed rejestracją, samochód musiał być nieco zmodyfikowany. I nie chodziło o przekładanie kierownicy na lewą stronę, ale przede wszystkim o wymianę reflektorów, które muszą być dostosowane do jazdy po prawej stronie jezdni oraz instalację tylnego światła przeciwmgłowego po lewej stronie. To tylko podstawowe obowiązki posiadacza „anglika”, jeśli chciał się on poruszać po polskich drogach. I nawet po opłaceniu niezbędnych podatków, a także innych, drobniejszych kosztów, nadal samochody z Wielkiej Brytanii były tańsze od tych sprowadzanych z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii albo z Włoch. Ale chętnych na takie samochody jest jak na lekarstwo.

Jazda „anglikami", patrząc na nasze drogi jest niewygodna. Ponadto, analizując rynek samochodów w Polsce, to nie znajdziemy ofert godnych uwagi. Auta z kierownicą po prawej stronie nie cieszą się dużym zainteresowaniem na lokalnym rynku motoryzacyjnym. Zdecydowanie lepiej jest wybrać samochód pochodzący z Europy kontynentalnej, który nie jest ani po tzw. przekładce, ani nie był użytkowany w wilgotnym klimacie Są i inne niedogodności. Na przykład na stacjach paliw, w których płacimy nie wysiadając z pojazdu, kasa znajduje się po lewej stronie. Kierowca „anglika” będzie musiał wysiąść, żeby zapłacić. Identycznie będzie podczas wjazdu na strzeżony lub płatny parking z bramkami, w których trzeba pobrać bilet. A jeśli podróżujemy poza Białystok, to na autostradzie także trzeba będzie wysiąść z samochodu, żeby zapłacić w kasie za przejazd.

(ddb24.pl, mł)


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+