www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Zdrowie

Wiadomości regionalne

Najciekawsze


15:24:46 17-05-2018r.


Białystok najzdrowszym miastem


W czwartej edycji rankingu zdrowia Polski w kategorii miast Białystok znalazł się na szczycie. Konkurs na najzdrowszy samorząd wygrały Podlasie i Małopolska. Ranking organizowany jest przez Dziennik Gazetę Prawną.


zdjęcie: bialystok.pl

zdjęcie: bialystok.pl


W rankingowej kategorii miast Białystok zajął pierwsze miejsce. Zaraz za naszym miastem znalazł się Kraków. Na trzecim miejscu ex aequo są w tym roku Elbląg i Lublin. Wśród powiatów w rankingu liderem został powiat tatrzański. Drugie miejsce przypadło w udziale powiatowi bielskiemu (w woj. podlaskim), natomiast trzecie – powiatom: augustowskiemu i gorlickiemu.  

– Pozycja lidera w rankingu Dziennika Gazety Prawnej potwierdza, że nasze zaangażowanie w prozdrowotne działania ma głęboki sens. Zobowiązuje też do dalszej pracy na rzecz zdrowia białostoczan – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Organizator rankingu zdrowia Polski przesyłał uczestnikom ankiety, w których pytał m.in. o to, jak samorządy sobie radzą z ochroną zdrowia, opieką medyczną. Pod ocenę poddawano liczbę szpitali i poradni specjalistycznych oraz ich kondycję finansową. Analizowano kontrakty z NFZ i wydatki na promocję zdrowia. W tym roku po raz pierwszy zapytano o programy walki ze smogiem i metody zachęcania mieszkańców do aktywności fizycznej.

Białystok od wielu lat wspiera finansowo istniejące w mieście placówki medyczne, pomaga w zakupie specjalistycznego sprzętu, realizuje programy prozdrowotne i propaguje zdrowy tryb życia wśród mieszkańców.

W 2017 roku Miasto pięciokrotnie dofinansowało zakup sprzętu. Trzy umowy zostały podpisane z Białostockim Centrum Onkologii: na zakup sprzętu do zabiegów resekcyjnych wątroby i adaptację sali operacyjnej do zabiegów laparoskopowych przewodu pokarmowego (ok. 450 tys. zł), na kolejny etap rozwoju oddziału chirurgii onkologicznej i bloku operacyjnego (100 tys. zł), na zakup stołu do termolezji (ok. 87,5 tys. zł). Miasto wsparło też kwotą ok. 483 tys. zł Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w zakupie sprzętu medycznego do nowego odcinka położniczego. Ponadto prawie 36 tys. zł trafiło do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa na zakup kardiomonitora do oddziału chorób płuc i gruźlicy.

Od 2017 do 2020 roku Miasto realizuje program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie dla białostoczan po 60 roku życia (co roku od września do listopada). Na każdą taką doroczną akcję Miasto przeznacza minimum 150 tys. zł.

Miasto prowadzi też program dotyczący edukacji okołoporodowej mieszkanek Białegostoku „Szkoła rodzenia l. 2016-2020”. W 2017 r. koszt związany z projektem wyniósł prawie 410 tys. zł. Szkoła mieści się w nowej siedzibie, jest wyposażona w klimatyzację i sprzęt multimedialny. Mieści się tam poradnia laktacyjna i pokój położnej środowiskowej.

W ubiegłym roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na zlecenie Miasta zrealizował raport dotyczący diagnozy społecznej w zakresie zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi (prawie 300 tys. zł). W ramach projektu mieszkańcom zaproponowano pakiet badań diagnostycznych.

Białystok propaguje również aktywność fizyczną wśród mieszkańców, m.in. poprzez programowe udzielanie dotacji na wsparcie i upowszechnianie kultury fizycznej oraz rozwój sportu.

Agnieszka Błachowska/bialystok.pl


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+