www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości regionalne


15:26:32 21-11-2017r.


BIAŁYSTOK: Opieka nad bezdomnymi kotami


W ramach programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiu bezdomności zwierząt Miasto, podobnie jak w latach ubiegłych, kupuje wolno żyjącym kotom karmę na zimę, organizuje cykliczne akcje sterylizacji i kastracji. W realizacji tych zadań pomaga Fundacja Kotkowo, a także społeczni opiekunowie kotów.


zdjęcie: bialystok.pl

zdjęcie: bialystok.pl


W tym sezonie jesienno-zimowym bezdomnym kotom żyjącym na terenie Białegostoku pożywienia nie powinno zabraknąć. Miasto kupi im 1 600 kg suchej karmy oraz 800 kg mokrej, w puszkach. Dostarczy ją firma z Korycina, koszt to ponad 18,5 tys. zł. W ogłoszeniu o zamówieniu dokładne sprecyzowano, jakie wymagania powinna spełniać karma i jaki ma mieć skład, tzn. ile procent tłuszczu i białka zawierać.

Karma będzie wydawana społecznym opiekunom kotów wpisanym do rejestru, który jest prowadzony przez Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. Obecnie w rejestrze tym jest zapisanych 115 odpowiednio wyedukowanych i odpowiedzialnych osób. W ubiegłym sezonie dzięki tym ludziom i karmie kupionej przez Miasto udało się wyżywić ponad pół tysiąca kotów. Kosztowało to 22,5 tys. zł.

– Zbliża się zima, a to trudny czas dla bezdomnych zwierząt. W miarę możliwości staramy się pomóc im przetrwać – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Koty wolno żyjące potrzebują pomocy człowieka, a człowiek, choćby po to, aby uniknąć plagi szczurów, potrzebuje kotów wolno żyjących.

W realizacji działań związanych z zapewnieniem opieki kotom pomaga Fundacja Kotkowo. Miasto ma z nią podpisaną umowę na świadczenie usług związanych z kotami bezdomnymi, wolno żyjącymi i odebranymi w wyniku interwencji. Fundacja zapewnia m.in. opiekę weterynaryjną, schronienie, realizuje kastracje i sterylizacje oraz prowadzi akcje adopcyjne. Każdego roku nowy dom udaje się znaleźć dla ok. 300 kotów i przeprowadzić od 600 do 1 tys. kastracji.

W 2016 roku łącznie wykonano 1004 sterylizacji i 190 kastracji, opieką i leczeniem weterynaryjnym objęto blisko 400 kotów. Miejscy urzędnicy zorganizowali też akcję przekazywania społecznym opiekunom kotów specjalnych domków. Domki dla kotów były ustawiane jedynie dla tych zwierząt, które nie miały stałego schronienia w miejscach bezpiecznych. Umieszczono dwanaście takich domków. W tym roku białostockie koty też będą z nich korzystać.

Anna Kowalska/bialystok.pl


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+