www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Turystyka


14:20:36 18-07-2017r.


Folklor z różnych zakątków świata


Barwny korowód, którego uczestnikami byli artyści z 10 krajów całego świata przeszedł przez centrum Myślenic. Już po raz czwarty odbył się tam festiwal Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, który trwał osiem dni.


pixabay.com

pixabay.com


Mieszkańcy Myślenic przyzwyczaili się już, że w wakacje ich miejscowość odwiedzają folkowi artyści, a na ulicach słychać muzykę z różnych kontynentów. 

„Festiwal to międzykulturowe spotkanie zespołów z całego świata. W tym roku to: Algieria, Armenia, Brazylia, Bułgaria, Peru, Paragwaj, Pakistan, Kenia, Gruzja oraz oczywiście Polska” - mówi Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu. 

Nie da się ukryć, że na odwiedzających festiwal duże wrażenie zrobili goście z: Kenii, Peru czy Algierii. Pierwsi wyróżniali się ogromną energią. Śpiew i wygrywana przez nich muzyka zarażały publiczność. 

Młodzi artyści popisywali się swoją sprawnością fizyczną, a kobiety zachwycały barwnymi strojami i niezwykłą płynnością ruchów w tańcu. Artyści z Peru podbili serce pięknymi strojami, a artystki w barwnych makijażach rzucały zalotne spojrzenia. Natomiast grupa z Algierii w rytm muzyki wygrywanej na bębnach prezentowała w tańcach męstwo i odwagę. 

W trakcie występów można było obserwować, jak bardzo nacje różnią się od siebie, jak inny jest temperament i charakter ludzi z różnych zakątków świata. 

„Festiwal jest platformą, który umożliwia poznawanie różnych kultur i świata w jednym miejscu i o jednym czasie. Różnimy się od siebie, ale te różnice są piękne” - mówi Piotr Szewczyk. 

Dyrektor festiwalu wyjaśnia, że organizacja imprezy była możliwa dzięki doświadczeniu zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, miasta Myślenice oraz województwa Małopolskiego. 

Uczestnicy Międzynarodowego Małopolskiego Spotkania z Folklorem mieli okazję przyjrzeć się popisom tanecznym oraz niezwykle bogatym i barwnym strojom z różnych stron świata a także posłuchać pięknej muzyki wygrywanej na niecodziennych instrumentach. 

Na przykład artyści z Bułgarii mocno natrudzili się grając na kobzach, w muzyce Peruwiańczyków dominowały flety, natomiast Kenijczykom wystarczyły ręcznie wykonane piszczałki, dzwonki oraz… wuwuzela. 

W trakcie sobotnich wydarzeń uczestnicy festiwalu przygotowali poczęstunek. Każdy z krajów serwował tradycyjne dla ich regionów dania. Górowały kasze, smażone placki oraz wszelkiej maści zapiekanki. Były także ciasta i desery. 

Odwiedzającym smakowały między innymi bułgarska banica czyli ciasto z białym serem, armeńskie gołąbki zawijane w liście z winogron oraz algierski gulasz z mięsem i warzywami podawany z kaszą. Uczestnicy festiwali próbowali za to naszego smalcu lub kiszonych ogórków, które wraz z dziesiątkami innych potraw przygotowały gospodynie z Małopolski. 

Po południu wydarzenia skoncentrowały się na myślenickim rynku, gdzie od godziny 17 do późnych godzin wieczornych trwały występy artystów. Mimo nie najlepszej pogody przed sceną zgromadziła się duża publiczność, a wokół rynku trwał jarmark z wyrobami regionalnymi. 

Równolegle z festiwalem odbyła się druga impreza, której uczestnikami była młodzież zrzeszona w IOV - międzynarodowej organizacji, której celem jest zachowanie, ochrona i promowanie wszelkich form sztuki i kultury ludowej jako elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jubileuszowy, piąty kongres skupiał się wokół tematów związanych z zachowaniem i ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Brali w nim udział goście z 11 krajów świata między innymi z Syrii, Senegalu, Bułgarii czy Węgrzech.

Film promujący wydarzenie: Folklor spotkał się w Myślenicach/Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP/www.kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Turystyka


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+