www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Zdrowie

Najciekawsze


18:47:23 23-01-2018r.


Grypa atakuje. Lekarze: szczyt zachorowań jeszcze przed nami


Lekarze przypominają: jeśli nie chcesz się zarazić grypą, to w miarę możliwości unikaj dużych skupisk ludzkich i często myj ręce.


zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com


Jeden z wyższych wskaźników chorych na grypę ma w kraju województwo wielkopolskie – w drugim tygodniu stycznia zapadalność na grypę wyniosła tam 72,38. To znaczy, że na każde 100 tysięcy osób zarejestrowano w tym czasie ok. 72 nowe przypadki zachorowania na grypę. Poznański Urząd Miasta przypomina na swojej stronie internetowej, co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Grypa atakuje osoby z każdej grupy wiekowej. Jak informuje poznański magistrat, w województwie wielkopolskim w 2. tygodniu stycznia największą zapadalność (ponad 291) zaobserwowano wśród dzieci, które nie ukończyły 4 lat. 

„Sądzę, że szczyt zachorowań na grypę nadal jest przed nami” - mówi dr Magdalena Silska-Dittmar, pracująca w poznańskiej Poradni Lekarza Rodzinnego w POSUM. „Liczba pacjentów wzrasta z dnia na dzień, ale wpływ na to ma wiele czynników. Część osób, które się do nas zgłaszają, rzeczywiście ma grypę albo jej powikłania, ale jest też wielu dorosłych, którzy borykają się z innymi infekcjami” - wskazuje. 

Jak dodaje, u małych dzieci jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych jest wirus RSV, który odpowiada za wiele hospitalizacji w tej grupie.

Wirus przenosi się z osoby na osobę np. podczas kichania i kaszlu. Najczęstsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, suchy kaszel, ból gardła i katar (zwykle o niedużym nasileniu). 

„U małych dzieci na grypę wskazywać mogą: zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty” – wylicza poznański ratusz.

I przypomina: lekarze zalecają chorym pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów i stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych. U małych dzieci niezwykle ważne jest nawadnianie i obniżanie gorączki.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg. 

„Specjaliści podkreślają, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania jest profilaktyka. Szczepionka przeciw grypie może zapewnić odpowiednią ochronę dorosłym, wśród starszych osób może być mniej skuteczna, ale i tak powinna złagodzić objawy i obniżyć ryzyko powikłań” – czytamy w miejskim komunikacie.

Poza szczepieniami ważne jest regularne i częste mycie rąk wodą i mydłem oraz unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Warto unikać tłumu i masowych zgromadzeń, a podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos - najlepiej chusteczką.

Źródło: UM Poznań
aba/mp/kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Najciekawsze


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+