www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


13:59:19 06-06-2018r.


Kiedy wreszcie benzyna i olej napędowy przestaną drożeć?


Mamy dobre i jednocześnie złe wiadomości: galopujące w ostatnich tygodniach ceny paliw zatrzymały się, ale... zdaniem niektórych ekspertów nie na długo. Fakt, w rafineriach nie ma już kolejnych podwyżek, z tym że marże właścicieli stacji były do tej pory na umiarkowanym, jeśli nie niskim poziomie. Stąd też obawa, że ci będą chcieli odbić się nieco w najbliższym czasie. A to oznacza jeszcze wyższe ceny tankowania.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


- Zapowiedzi zwiększenia światowej produkcji ropy naftowej o ile wpłynęły na spadek cen ropy, tak niewiele zmieniły w kontekście sytuacji na krajowym rynku detalicznym. Wszystko za sprawą postępującego osłabienia złotówki, co tak naprawdę ograniczyło spadki cen na krajowym rynku hurtowym - komentuje Rafał Zywert z Biura Maklerskiego Reflex.

Jego zdaniem na chwilę obecną możemy jednak odetchnąć od dalszych podwyżek. Co więcej, na części stacji, szczególnie z wysokim poziomem cen BM Reflex obserwuje już niewielkie obniżki. Średnio w kraju litr benzyny Pb95 kosztuje obecnie 5,14 zł, czyli dokładnie tyle samo, co w trzecim tygodniu maja. Podobnie w skali tygodnia nie zmieniły się średnie ceny oleju napędowego. W dalszym ciągu za litr tego paliwa płacimy 5,10 zł. Symboliczny 1 grosz - do poziomu 2,18 zł - potaniał natomiast autogaz.

Jak podaje Rafał Zywert, w ostatnich dniach maja hurtowe ceny diesla i benzyn spadły odpowiednio o 1 gr oraz 3 gr, w związku z czym wraz z początkiem czerwca, ceny paliw na krajowych stacjach powinny pozostać nadal stabilne.

Ale czy faktycznie? Według analityków e-petrol.pl ceny paliw na stacjach rosną nieprzerwanie od ośmiu tygodni i w tym czasie koszty tankowania zwiększyły się już o ponad 10 proc. Najbliższe dni nie przyniosą zmiany tej niekorzystnej tendencji i przy dystrybutorach znowu zapłacimy więcej.

- Kierowcy cały czas odczuwają skutki drogiej ropy i słabszej złotówki. Sytuacja na światowych giełdach naftowych i walutowych powoduje, że tankowanie jest wyraźnie droższe niż przed rokiem, kiedy za litr 95-oktanowej benzyny płaciliśmy 4,47 zł, a olej napędowy kosztował zaledwie 4,27 zł - wskazuje Grzegorz Maziak.

I tłumaczy, że pomimo systematycznego wzrostu cen marże operatorów rynku detalicznego cały czas są bardzo niskie, dlatego w tym tygodniu spodziewa się dalszych podwyżek na stacjach. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 5,12-5,23 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,08-5,19 zł/l i 2,14-2,21 zł/l dla autogazu.

(ddb24.pl, mł)


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+