www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Gospodarka

Najciekawsze

Wiadomości


17:20:17 18-05-2017r.


Mobility Siemens: wracamy do kolei, bo szybsza i bezpieczniejsza


Debata „Inwestycje infrastrukturalne – nowe otwarcie (kolej)”, zorganizowana w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, była okazją do oceny zaawansowania inwestycji kolejowych, przedstawienia planów modernizacji linii i dworców oraz wizji kolei na początku przyszłej dekady, czyli po wykorzystaniu środków z obecnej perspektywy UE.


(foto: www.pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne)

(foto: www.pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne)


Krzysztof Celiński, dyrektor branży Mobility Siemens, wyraził w czasie dyskusji satysfakcję z tego, że wiele miejscowości wraca obecnie do kolei. Zwrócił uwagę, że szereg projektów kolejowych ma charakter urbanistyczny, bądź z zakresu planowania przestrzennego. Wskazał na wielkie projekty typu Warszawski Węzeł Kolejowy, Łódź, czy Szczecin Dąbie.

W odpowiedzi na pytanie o ryzyko kumulacji robót, Celiński ocenił, że szansą może być dywersyfikacja, czyli "pamiętanie o tym, że zarówno na liście rezerwowej, jak i w projektach, które są aktualnie prowadzone, są projekty, które nie nawiązują do samej nawierzchni, czyli tłucznia, szyn i podkładów, a dotyczą technologii i innowacyjności".  
 
Zauważył, że kolej tym różni się od dróg, że ma takie komponenty technologiczne jak: telekomunikacja, informatyka, energetyka - czyli linie przesyłowe, podstacje, prostowniki - w które są włączane różne gałęzie przemysłu i firmy produkcyjne, niekoniecznie te „krytyczne”.

Niektóre z takich projektów nie wymagają pozwoleń na budowę i "nie wpadają w te wielkie ograniczenia" - podkreślił. Pozwala to na wykorzystywanie usług firm wykonawczych, które dziś wykonują różne obiekty przemysłowe. Celiński uważa, że w przypadku kumulacji zadań można z takich rozwiązań skorzystać.

Dyrektor Mobility Siemens przypomniał, że rośnie bezpieczeństwo w ruchu kolejowym, przy znacznym skróceniu czasu przejazdów. "Z Warszawy do Krakowa i Katowic uda nam się pokonać barierę dwóch godzin – 1 godz. 59 min., z Warszawy do Poznania - 2 godz. 10 min., z Warszawy Wschodniej do Gdańska - 2 godz. 20 min., z Poznania do Szczecina Dąbia 1 godz. 35 min." – wyliczał. Podkreślił, że samochodem trudno będzie pokonać takie odległości w podobnym czasie. Przypomniał, że to Siemens dostarcza urządzenia pokładowe do Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem, które znacząco powiększają bezpieczeństwo na kolei.

Celiński zaznaczył, że jest zwolennikiem kontynuowania prowadzonych już projektów także po roku 2020 i orędownikiem Kolei Dużych Prędkości. Nawiązał do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który "musi być obsługiwany przez kolej szybszą niż konwencjonalna". Przypomniał, że budowany jest tunel średnicowy w Łodzi. "Obiecywaliśmy po cztery tory (…), więc mówimy o Kolei Dużych Prędkości od dawna w kontekście tunelu, zatem powinniśmy wrócić do tego projektu" – podkreślił.

Przypomniał także wstrzymany projekt przedłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej i zaapelował, aby do tych planów wrócić. "Zwłaszcza, że gdy mówimy o przemyśle, o technologii, o rozwoju, to żaden polski producent taboru kolejowego – jeżeli nie może się pochwalić spełnianiem reżimów w TSI dużych prędkości, jakości i niezawodności - nie sprzeda dużej liczby swoich produktów w innych krajach" – przestrzegał dyrektor Siemensa.

Jego zdaniem dotyczy to także „signalingu”, sposobów utrzymania i innych dziedzin, które są związane z innowacyjnością i podnoszeniem poziomu szeroko rozumianego przemysłu kolejowego i budowlanego. „Nie dziwię się, że w Wielkiej Brytanii projekt HS2 (High Speed Two) postępuje teraz bardzo szybko i myślę, że warto do takich rozwiązań wrócić” – ocenił Celiński.

Źródło: Centrum Prasowe PAP
www.kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+