www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości regionalne


18:19:36 07-08-2015r.


Na zawody lotnicze w Niemczech ze studentami PB


Drużyna z Politechniki Białostockiej wystartuje w międzynarodowych zawodach modeli samolotów udźwigowych Air Cargo Challenge w Stuttgarcie. Sześcioosobowa ekipa z Wydziału Mechanicznego PB do udziału w Air Cargo Challenge 2015 zarejestrowała się już grudniu 2014 r. Pomyślnie przeszła wstępną kwalifikację 6 sierpnia wyruszyła na zawody w Stuttgarcie.


wrotapodlasia.pl

wrotapodlasia.pl


Do Niemiec pojedzie grupa studentów oraz opiekunów:

  • dr inż. Adam Adamowicz - opiekun naukowy, konstruktor,  
  • mgr inż. Wojciech Grodzki - opiekun naukowy, konstruktor,  
  • mgr inż. Marek Chomaniuk – koordynator zespołu, pilot,  
  • Kamil Domysławski - pilot, wykonawca modelu,
  • Tomasz Szczurko - wykonawca modelu,
  • Kacper Leśniewski - wykonawca modelu.


Zawody w Stuttgarcie mają rangę międzynarodową. Do udziału w tegorocznych zmaganiach zgłosiły się drużyny uniwersyteckie m.in. z Niemiec, Chin, Brazylii, Grecji, Portugalii. Na 28 zakwalifikowanych ekip, aż 6 pochodzi z Polski (oprócz Politechniki Białostockiej będą studenci z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Poznańskiej, Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Śląskiego w Gliwicach,).

Nasza ekipa jeszcze na etapie kwalifikacji do udziału w zawodach opracowała i przesłała sędziom raport wstępny i końcowy z budowy modelu samolotu. Punktacja za to zadanie zostanie zsumowana z wynikami uzyskanymi podczas samych zawodów ACC 2015. Wśród konkurencji, które zostaną przeprowadzone w Stuttgarcie, znajdują się: prezentacja konstrukcji – pomysłodawcy będą musieli obronić swoją koncepcję - oraz szczegółowa inspekcja techniczna samolotu, która zadecyduje o dopuszczeniu konstrukcji do lotu. Kolejnymi etapami zawodów będą loty rozgrywane w sobotę i niedzielę (8-9 sierpnia). Próba lotu (ekipa ma zagwarantowane trzy podejścia do zadania) polega na poderwaniu modelu samolotu do lotu, dotarciu do wyznaczonego miejsca w ciągu 30 sekund, wykonaniu sekwencji manewrów oraz udanym powrocie na wyznaczony obszar. Punktacja końcowa za lot oparta jest na algorytmie uwzględniającym przede wszystkim masę podniesionego przez model ładunku oraz ilość wykonanych sekwencji lotu.

Nasi reprezentanci mają spore doświadczenie w konstruowaniu modeli latających. Wojciech Grodzki oraz Marek Chomaniuk w 2013 wystartowali w zawodach bezzałogowych samolotów udźwigowych w Portugalii. Teraz udoskonalają i wzbogacają swoje projekty o kolejne nowinki techniczne. Tegoroczna konstrukcja w odróżnieniu od poprzednich modeli udźwigowców projektowanych na Politechnice Białostockiej (układy górnopłata) została oparta na układzie dolnopłata. Cechą charakterystyczną modelu, z którym nasi reprezentanci wyruszają do Niemiec, jest mechanizacja skrzydła w postaci klap zwykłych oraz zastosowanie rozpraszaczy wirów brzegowych nazywanych wingletami. Te modernizacje wpłynęły na zwiększenie sprawności skrzydła. Model wykonany został w całości z materiałów kompozytowych (włókna węglowe, szklane, aramidowe, drewno balsowe). Opracowana technologia wytwarzania elementów w głównej mierze opierała się na laminowaniu próżniowym oraz grawitacyjnym.
 
Wymiary tegorocznego modelu:

- rozpiętość skrzydeł - 3150 mm,

- długość całkowita - 2000 mm,

- wysokość całkowita - 700 mm,

- waga modelu - 2650 g.

- szacowany udźwig  9 kg ładunku + masa modelu (czyli 3,5 krotność masy własnej).
 
Budowa samolotu udźwigowego na zawody Air Cargo Challenge 2015 została sfinansowana ze środków II edycji grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Generacja przyszłości”. Wyjazd na zawody ACC do Stuttgartu dofinansowany został przez Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.
 


 fot. Magdalena Gertner
Na zdjęciu grupowym od lewej: Tomasz Szczurko, Wojciech Grodzki, Kamil Domysławski, Marek Chomaniuk


 


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+