www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Rozrywka

Najciekawsze

Konkursy


14:11:08 19-02-2018r.


Piotr Pławner i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus w OiFP - konkurs rozstrzygnięty


W piątkowy wieczór, 23 lutego w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśnej 2 usłyszymy koncert symfoniczny w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, z udziałem Piotra Pławnera, należącego do najznakomitszych polskich skrzypków swojego pokolenia, laureata Pierwszej Nagrody X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego (ex aequo z Bartłomiejem Niziołem) w 1991 roku. Orkiestrę poprowadzi Maestro Michaił Jurowski, pierwszy dyrygent gościnny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.


zdjęcie: oifp.eu

zdjęcie: oifp.eu


W pierwszej części koncertu zabrzmi uwertura koncertowa Karnawał Dvořáka z 1891 roku, stanowiąca najbardziej znaną, drugą część jego tryptyku symfonicznego Natura, życie i miłość. Efektowny, pełen ogromnej energii utwór stanowi barwną, olśniewającą mozaikę motywów tanecznych w słowiańskim duchu przeplecionych epizodami nostalgicznej refleksji.

W twórczości Antonína Dvořáka, znanego przede wszystkim jako twórca symfonii, odnajdziemy tylko trzy ukończone koncerty solowe. Pisząc Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 kompozytor inspirował się talentem wielkiego skrzypka Josepha Joachima. Pomimo jednak, że Dvořák pisał swój koncert z myślą o nim, to sławny wiolinista wyraził swój sceptycyzm wobec pewnych rozwiązań formalnych i fakturalnych. Efektowny, epatujący wysokiej próby wirtuozerią, pełen romantycznej ekspresji utwór, dziś słyszany bywa rzadziej niż Koncert wiolonczelowy h-moll, tym bardziej więc warto skorzystać z okazji zapoznania się z tym dziełem, zwłaszcza w interpretacji niezrównanego Piotra Pławnera.

Koncert na orkiestrę Beli Bartóka, późne arcydzieło węgierskiego kompozytora, miał premierę 1 grudnia 1944 z udziałem sławnej Boston Symphony Orchestra pod dyrekcją S. Kusewickiego i okazał się spektakularnym sukcesem. Przyszedł on jednak późno i nie zmienił trudnej sytuacji kompozytora na emigracji wojennej w USA, rok później Bartók zmarł w biedzie i zapomnieniu. Koncert na orkiestrę okazał się jednym z jego ostatnich i najpopularniejszych dzieł. Nazwa „koncert” wskazuje tu na element solowego, wirtuozowskiego koncertowania, nie powierzony on jednak został jednemu instrumentowi, lecz różnym, a także ich grupom.

  • KONCERT SYMFONICZNY
  • 23 LUTEGO 2018
  • SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | GODZ. 19.00

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Zaproszenie otrzymuje Pani Maria.

Gratulujemy!


Inne najcześciej czytane...


Najciekawsze


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+