www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości


12:53:02 14-11-2017r.


PK: akt oskarżenia przeciwko policjantom w związku z zabójstwem kobiety


Zarzut niedopełnienia obowiązków w związku z zabójstwem 21-letniej kobiety w Żernikach postawiono czterem policjantom z Poznania - poinformowała Prokuratura Krajowa.


pixabay.com

pixabay.com


Jak podkreśliła Prokuratura Krajowa w komunikacie, chodzi o sprawę zabójstwa 21-letniej Moniki G., która została zamordowana 23 marca 2016 roku w Żernikach (woj. wielkopolskie) przez swojego byłego partnera Sławomira B. Wcześniej, 9 lutego 2016 roku, kobieta złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego partnera Sławomira B. polegającego na psychicznym i fizycznym znęcaniu się nad nią. 

„Ponadto 16 lutego 2016 roku Monika G. skierowała wniosek o interwencję z uwagi na obawę o swoje życie i zdrowie oraz o wdrożenie środków zapewniających jej bezpieczeństwo z uwagi na agresywne zachowania Sławomira B. Wniosek ten został ponowiony przez Monikę G. w dniu 1 marca 2016 roku. Obydwa wnioski kobiety zostały dołączone do akt głównych postępowania i nie zostały przekazane według właściwości organowi właściwemu, którym był Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu” – czytamy w komunikacie. 

Według prokuratury, zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych usłyszała Marzena L., funkcjonariuszka Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto, która prowadziła postępowanie o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad Moniką G. 

„Nie przekazała ona dwóch wniosków pokrzywdzonej Moniki G. o udzielenie jej środków ochrony i pomocy Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Poznaniu, celem ich rozstrzygnięcia. W ten sposób oskarżona działała na szkodę interesu publicznego oraz interesu prywatnego pokrzywdzonej. Chodzi o przestępstwo z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności” – zaznaczyła PK.

Taki sam zarzut usłyszał Paweł I., który pełnił funkcję Zastępcy Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto. „Nadzorując postępowanie prowadzone przez policjantkę Marzenę L. 15 marca 2016 roku zapoznał się z wnioskiem pokrzywdzonej z 1 marca 2016 roku o udzielenie jej środków ochrony i pomocy i nie przekazał go celem rozstrzygnięcia Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Poznaniu” – stwierdziła prokuratura. 

O przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy w dokumentach zostało oskarżonych dwóch innych funkcjonariuszy Policji z Poznania: Krzysztof W. – funkcjonariusz Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto oraz Piotr R. – funkcjonariusz pełniący funkcję lidera Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto. 

Funkcjonariusze ci prowadzili (Krzysztof W.) oraz nadzorowali (Piotr R.) postępowanie dotyczące kierowania gróźb karalnych oraz naruszenia nietykalności cielesnej pokrzywdzonej Moniki G. przez jej byłego partnera Sławomira B., do którego doszło 23 lutego 2016 roku w Poznaniu. 

W toku tego postępowania sporządzili cztery notatki urzędowe, ostatnią datowaną na dwa dni przed zabójstwem Moniki G. W notatkach tych oskarżeni policjanci udokumentowali przeprowadzenie czynności, które faktycznie nie miały miejsca. W ten sposób poświadczyli nieprawdę, co do okoliczności podjęcia próby zatrzymania i wykonania czynności procesowych z udziałem Sławomira B.

Prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej zarzucił policjantom popełnienie przestępstwa z art. 231 par. 1 kodeksu karnego i z art. 271 par. 1 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

źródł: dap/www.kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+