www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Kulinaria


13:48:30 06-06-2018r.


Podlaskie triumfy podczas Festiwalu Produktów Regionalnych i Tradycyjnych „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”


Z makiem, dziką różą, kaszanką, twarogiem, orzechami i czarnym bzem, dynią, wegańskie z tofu, szlachcice, z komosą – to tylko kilka z szesnastu rodzajów pierogów ulepionych przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Srebrnego Borku. Utalentowane kulinarnie panie towarzyszyły przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich w prezentacji smaków naszego regionu podczas Festiwalu Produktów Regionalnych i Tradycyjnych „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”. Podlaskie pierogi posmakowały komisji konkursowej, której werdyktem, gospodynie ze Srebrnego Borku, dwa razy stawały na podium.


wrotapodlasia.pl

wrotapodlasia.pl


Festiwal Produktów Regionalnych i Tradycyjnych „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski” to inicjatywa marszałków trzech województw: podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Odbywa się już od kilku lat wędrując poprzez trzy regiony. W tym roku zainaugurował je festyn w Bychawie (woj. lubelskie), który odbył się w ostatni weekend maja wraz z towarzyszącym mu XIX Ogólnopolskim Festiwalem „W Krainie Pierogów”. Do współuczestnictwa w prezentacji walorów i smaków województwa podlaskiego Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP zaprosił m.in. przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich „Boróweczki” ze Srebrnego Borku. Tworzy je 25 pięć pań, które przygotowując się na imprezę ulepiły ponad tysiąc pierogów.

- Na Festiwal w Bychawie miałyśmy wziąć tylko kilka rodzajów pierogów. Jednak jak o tym rozmawiałyśmy, to prawie każda miała swój pomysł i przepis i nikt nie chciał zrezygnować. W efekcie zawieźliśmy 16 rodzajów pierogów – opowiada pani Kasia z KGW „Boróweczki”. - Mieliśmy jechać samochodem osobowym, ale jak każda członkini naszego Koła przyniosła coś od siebie do ozdoby stoiska, musieliśmy zmienić plany i jechać busem. Pierogi, które zgłosiliśmy do konkursów  wyselekcjonowaliśmy na podstawie opinii kosztujących je ludzi. I jak się okazało, była to słuszna decyzja.

Przygotowane przez panie pierogi z dziką różą i z sosem z konfitury z dzikiej róży zajęły drugie miejsce w konkursie na „Najlepsze Pierogi Festiwalu”. Z kolei pierogi z mięsem i jarzębiną , ale również produkcji gospodyń podlaskich, okrzyknięto z kolei mianem „Najlepszego smaku wschodnich ziem Polski”.

Stoisko reprezentacji województwa podlaskiego odwiedzili przedstawiciele organizatorów. Byli to: Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Grzegorz Kapusta, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego oraz Janusz Urban, Burmistrz Bychawy. Wszyscy trzej ochoczo zakasali rękawy i… wyrabiali pierogi, uczestnicząc w warsztatach prowadzonych przez nasze podlaskie Specjalistki z Koła Gospodyń Wiejskich.

Stefan Krajewski, witając zgromadzonych na Festiwalu gości, zaprosił ich do odwiedzenia województwa podlaskiego. Tu właśnie, a dokładniej w Drohiczynie, w dniach 28-29 lipca odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu Produktów Regionalnych i Tradycyjnych „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.  

(wrotapodlasia.pl, mł)


Inne najcześciej czytane......wkrótce...


Kulinaria


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+