www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości

Najciekawsze


20:20:00 11-11-2017r.


Prezydent w Święto Niepodległości: niepodległość nie jest dana raz na zawsze


W całym kraju obchodzono w sobotę Święto Niepodległości. Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia - mówił prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com


Podczas centralnych uroczystości Święta Niepodległości prezydent podkreślał, że "musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności". Jak dodał, musimy też pamiętać, że w procesie codziennego życia i codziennej pracy, czy służby najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą. "Najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny, sprawie narodu, sprawie każdego naszego współobywatela" - zaznaczył. 

"To jest ponad wszystkim, ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszelkimi sporami, ponad kłótniami, a każdy spór choćby nawet najbardziej zdecydowany musi być sporem, który biegnie ku dialogowi i ku szukaniu płaszczyzny porozumienia" - podkreślił Duda.

Zaznaczył, że tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa. "Takie, których nigdy nie uda się już złamać. Takie, których nigdy nie uda się usunąć. Takie, których nigdy nie uda się zburzyć, a tym samym znów wymazać Polski z mapy" - oświadczył. 

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieńce złożyli premier Beata Szydło wraz wicepremierami Mateuszem Morawieckim i Piotrem Glińskim. W imieniu Sejmu wieniec złożył m.in. marszałek Marek Kuchciński, a w imieniu Senatu marszałek Stanisław Karczewski.

W imieniu instytucji unijnych wieńce złożyli: szef RE, b. premier Donald Tusk oraz wiceszef PE Ryszard Czarnecki. Składaniu wieńca przez Donalda Tuska towarzyszyły gwizdy i buczenie.

Dokonano uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa.

W związku ze Świętem Niepodległości prezydent wręczył Ordery Orła Białego. To najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: ks. Bernard Czernecki - opiekun i obrońca strajkujących i represjonowanych górników z Jastrzębia-Zdroju, kapelan górniczej i śląsko-dąbrowskiej Solidarności; Franciszek Pieczka - aktor, odtwórca ról w filmach "Żywot Mateusza" i "Austeria", niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies" oraz Andrzej Pityński - autor rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

W Warszawie z okazji Święta zorganizowano 12 marszów i zgromadzeń. 

Przy dźwiękach bębnów i odpalanych rac, skanując patriotyczne hasła, od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego przeszli uczestnicy  Marszu Niepodległości. Niesiono transparenty m.in. z napisami: "My chcemy Boga", "Lwów i Wilno pamiętamy!", z wizerunkiem Jezusa i apelem: "Króluj nam Chryste". Powiewały flagi państwowe oraz flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny". Skandowano: "Cześć i chwała bohaterom", "Duma, duma, narodowa duma!", Bóg, Honor, Ojczyzna", "Wolność, równość, sprawiedliwość".

Na Placu Zamkowym, pod hasłem "Niepodległa, Europejska", odbyła się demonstracja Komitetu Obrony Demokracji. Oprócz zwolenników KOD wzięli w niej również udział politycy opozycji. B. prezydent Bronisław Komorowski mówił: "Dla nas niepodległość równa się wolność, a także demokracja i zakorzenianie Polski w świecie Zachodu, który podobnie ceni sobie niepodległość, z wolnością każdego obywatela, z zasadami państwa demokratycznego". Uczestnicy odśpiewali hymn narodowy, podczas którego rozwinięto kilkunastometrowej długości flagę Polski. Z głośników odtworzony został też hymn Unii Europejskiej.

Ulicami Warszawy przeszedł też antyfaszystowski marsz pod hasłem "Za wolność waszą i naszą". Sprzeciwiamy się nacjonalizmowi, faszyzmowi i nienawiści - podkreślili organizatorzy demonstracji. Marsz zorganizowała Koalicja Antyfaszystowska "Zmowa Powszechna". W jej skład wchodzi kilkanaście organizacji, m.in. Warszawski Strajk Kobiet, kolektyw Syrena i Obywatele RP.

Stołeczna policja zatrzymała i doprowadziła do komendy 45 osób, z organizacji Obywatele RP, które zorganizowały kontmanifestację przy trasie Marszu Niepodległości. Zostały zwolnione po złożeniu wyjasnień.

Jak ocenił komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, "generalnie możemy mówić o bardzo spokojnym i bezpiecznym przebiegu wszystkich uroczystości".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny/woj/kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+