www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


21:08:44 29-06-2017r.


Przyznano kolejne miliardy z funduszy UE na transport publiczny w miastach


130 nowych tramwajów, nowe i przebudowane torowiska, parkingi Bike&Ride, ścieżki rowerowe, węzły przesiadkowe - to wszystko planowane efekty inwestycji polskich miast w transport publiczny. Gorzów Wielkopolski, Katowice, Poznań, Siechnice i Wrocław podpisały w czwartek, 28 czerwca z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowy o dofinansowanie tych projektów z funduszy unijnych.


źródło:pixabay.com

źródło:pixabay.com


"Bardzo mocno stawiamy na czysty i nowoczesny transport  publiczny. To jeden z tych obszarów, w których inwestycje będą największe. Z funduszy unijnych na lata 2014-2020 mamy na to około 18 mld zł" - poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Wartość 7 inwestycji (po dwie zrealizują Gorzów i Poznań), dla których podpisano dzisiaj umowy, to około 1,3 mld zł. Dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniesie ponad 461 mln zł. W samym Programie Infrastruktura i Środowisko na transport publiczny przeznaczono 9,7 mld zł. Ta kwota trafi na kilkadziesiąt inwestycji. Dotychczas podpisano umowy o dofinansowanie  13 przedsięwzięć kwotą 2,6 mld zł. 

Oprócz ww. projektów, pieniądze te wesprą:

- dalszą rozbudowę sieci warszawskiego metra i tramwajów warszawskich,
- modernizację sieci tramwajowej w Bydgoszczy,
- zakup taboru tramwajowego w Krakowie i autobusowego w Opolu,
- montaż Inteligentnego Systemu Transportowego na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

POZNAŃ 

Poznań zrealizuje dwie inwestycje o łącznej wartości ponad 620 mln zł. Z UE otrzyma na nie 107 mln zł.  MPK Poznań kupi 60 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. Będą to jednostki jedno- i dwukierunkowe. Wartość całej inwestycji to 450 mln zł, a dofinansowania unijnego - 50 mln zł. Część  tego zakupu (10 sztuk) zrealizowano już w tym roku. Kolejne 18 pojazdów zostanie zakupionych w 2018 r., a pozostałe 32 szt. w 2019 r. 

Miasto przebuduje też trasę tramwajową: Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze oraz zbuduje nowe torowisko na ul. Unii Lubelskiej. W okolicach ul. Falistej powstanie pętla autobusowo-tramwajowa. W sąsiedztwie przystanków i pętli wybudowane zostaną parkingi rowerowe typu Bike&Ride. Na przystankach komunikacji publicznej zawisną elektroniczne tablice informacji pasażerskiej oraz system monitoringu wizyjnego. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 r. Poznań zapłaci za nią nieco ponad 170 mln zł. 57 mln zł będzie pochodzić z UE. 

GORZÓW WIELKOPOLSKI 

Gorzów zainwestuje w budowę i modernizację tras tramwajowych oraz kupi tramwaje. Wartość obu inwestycji  to ok. 322 mln zł, a dofinansowania unijnego - prawie 160 mln. Inwestycja w infrastrukturę obejmuje budowę nowej trasy tramwajowej (3,32 km), która skomunikuje osiedle Górczyn z centrum miasta, modernizację 6,5 km istniejących tras (w ciągu ulic Warszawskiej, Dworcowej, Chrobrego, Kostrzyńskiej, Walczaka i Dowgielewiczowej) oraz zakup systemu informacji pasażerskiej i monitoringu na przystankach i pojazdach. 

Inwestycja będzie kosztować prawie 200 mln zł, a miasto otrzyma nią ponad 84 mln zł dofinansowania z UE. Projekt zakończy się w 2021 r. 

Z kolei MZK Gorzów za 122,5 mln zł (75 mln zł z UE) kupi 14 niskopodłogowych wagonów tramwajowych, zmodernizuje halę tramwajową (powstaną np. pomost do napraw, nowa myjnia) i stację obsługi oraz stworzy system monitoringu torów odstawczych. Wagony będą wyposażone w automaty do sprzedaży biletów, tablice elektroniczne, system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym, system liczenia pasażerów oraz monitoring. Inwestycja zakończy się w 2018 r. 

WROCŁAW 

MPK Wrocław kupi 56 nowoczesnych, wieloczłonowych tramwajów oraz m.in. specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i napraw. 4 tramwaje będą przystosowane do szkolenia kandydatów na motorniczych. Wartość projektu to ponad 310 mln zł, a dofinansowania unijnego 159 mln. Zakończenie inwestycji przewidziano na 2019 r. 

SIECHNICE

Gmina Siechnice (powiat wrocławski) zbuduje centra przesiadkowe w Siechnicach i Świętej Katarzynie. Powstaną one przy planowanych do modernizacji stacjach kolejowych. Centra połączą kolej podmiejską z komunikacją autobusową i samochodową.  Wybudowanych zostanie 159 miejsc postojowych (w tym 11 miejsc dla osób niepełnosprawnych), 102 miejsca na rowery, 4 przystanki autobusowe, system dynamicznej informacji pasażerskiej, infoboxy oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych. Wartość projektu to 7,6 mln zł, a dofinansowania unijnego - 1,5 mln. Termin realizacji inwestycji to 2019 r. 

KATOWICE 

Katowice wybudują węzeł „Sądowa" w ramach Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Inwestycja powstanie w rejonie ulic Sądowej, Marii Goeppert-Mayer, Jana III Sobieskiego oraz Gliwickiej. W ramach węzła zbudowane zostaną m.in.:  parking naziemny, perony przystankowe dla autobusów, parkingi dla rowerów. Węzeł będzie docelowo obsługiwać  29 linii komunikacji miejskiej oraz ok. 100 linii autobusowych dla kursów dalekobieżnych. Koszt tej inwestycji to prawie 60 mln zł. Prawie 35 mln zł miasto otrzyma z UE. Zakończenie projektu planowane jest na 2019 r.  

Źródło: MR/mp/www.kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane......wkrótce...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+