www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości


06:28:00 11-11-2017r.


Rafalska: w 2018 r. trzy razy więcej środków na żłobki


Dzięki programowi Maluch Plus w 2018 r. przeznaczymy na żłobki trzy razy więcej środków niż do tej pory; ze 150 mln zł dotychczasowego finansowania dajemy 450 mln zł, z tego 200 mln zł z Funduszu Pracy - powiedziała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.


zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com


Maluch Plus to program, który wspiera powstawanie i rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Są to żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie. Program skierowany jest do samorządów, osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej. Termin składania wniosków, w zależności od podmiotu, upływa 17 i 24 listopada. 

"Ze 150 mln dotychczasowego finansowania dajemy 450 mln, z tego 200 mln z Funduszu Pracy" - powiedziała minister na antenie radiowej Jedynki, podkreślając, że "plus" przy nazwie programu jest "znaczący", bo oznacza on "trzykrotnie więcej środków niż w latach poprzednich". Rafalska podkreśliła, że resort widzi związek między dostępem do opieki nad dziećmi a aktywnością zawodową rodziców. "Wiemy, że w Polsce 70 proc. gmin nie ma żadnej instytucji opieki" - powiedziała, zaznaczając, że dla rodziców stanowi to poważną barierę, która utrudnia decyzję o powiększeniu rodziny. 

"Dla nas jest też ważne, żeby powiększać sieć samorządowych placówek, dlatego że tam jest zarówno wysoki standard, jak i niższa odpłatność za pobyt dziecka" - zaznaczyła. 

Rafalska podkreśliła, że w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju zawarta jest perspektywa 30-procentowego "użłobkowienia", czyli objęcia dzieci do 3 roku życia opieką instytucjonalną; obecnie wynosi ono niewiele ponad 10 proc. 

Pytana o inny rządowy program - "Rodzina 500 plus", minister podkreśliła, że jego zasady nie ulegną zmianie w 2018 r.. "Od 1 października jesteśmy w nowym okresie zasiłkowym (...), w tej chwili zostało wydanych ponad 2 mln decyzji, one będą obowiązywały do 30 września 2018 r., więc tu się absolutnie żadne zasady nie mogą się zmienić" - powiedziała minister. 

Pytana o możliwość zróżnicowania kwoty zasiłków, odparła, że tego typu propozycje były "głosem eksperckim" w debacie, w której rozważano różne warianty, a sam resort nie planował takiego rozwiązania.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/mp/kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+