www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości

Najciekawsze


11:23:14 25-04-2018r.


Skutki brexitu. Olbrycht: Brytyjczycy przestaną płacić swoja składkę dopiero od 1 stycznia 2021 r.


Dzisiejsze uzgodnienia wskazują, że Brytyjczycy przestaną płacić swoja składkę od 1 stycznia 2021 r. - powiedział europoseł Jan Olbrycht, sprawozdawca PE ds. budżetu.


zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com


Jak dodał, w konsekwencji Brytyjczycy przestaną brać udział we wszystkich programach unijnych, ale nadal będą się toczyły się sprawy dotyczące rozliczeń.

Olbrycht odniósł się w ten sposób to pytania, czy dostrzega ryzyko, że w związku z brexitem Polska może stracić środki unijne już z obecnej puli (2014-2020).

"Ostatnie uzgodnienia w negocjacjach między Unią a Brytyjczykami wskazują, że sytuacja się nie zmieni do końca roku 2020, co jest dla nas niezwykle ważne, bo baliśmy się, że pierwsze skutki mogą być już w połowie 2019 r., że Brytyjczycy przestaną płacić swoją składkę, w ten sposób my będziemy mieli jeszcze 1,5-roku w nowej sytuacji" – zaznaczył europoseł.

Olbrycht był jednym z gości debaty Polskiej Agencji Prasowej i Komitetu Regionów UE w Brukseli na temat polityki spójności. Mówiąc o przyszłej perspektywie unijnej, zwrócił uwagę, że gdybyśmy chcieli utrzymać obecny poziom polityki spójności po 2020 r., to państwa członkowskie musiałyby dołożyć pieniędzy do budżetu. Natomiast niektóre bogate kraje, takie jak Holandia, Finlandia, Szwecja, Dania, Austria wyraźnie opowiadają się - według Olbrychta - za tym, żeby politykę spójności kierować wyłącznie dla państw najmniej rozwiniętych. Jak podkreślił europoseł, "inne zdanie mają ich samorządy".

"Rządy mówią, że nie są zainteresowane, ponieważ są w stanie załatwić to same. Same mogą dać samorządom dokładnie tyle samo. Ja w to nie wierzę, ale jeżeli kilka znaczących państw mówi, że nie są zainteresowane polityką spójności, to co prawda wygląda na to, że my i tak możemy dostać pieniądze, ale zainteresowanie polityką spójności się zmniejsza, i to jest bardzo niebezpieczne" – ocenił europoseł.

Jego zdaniem, dzisiejsza dyskusja dotyczy zmiany sposobu funkcjonowania UE, tego, jak Unia będzie wyglądała po brexicie. "Wychodzi jeden z głównych płatników, wychodzi również jeden z płatników, który miał bardzo określoną koncepcję funkcjonowania Unii, w związku z czym po jego wyjściu sytuacja musi ulec zmianie. Nie tylko dlatego, że będzie mniej pieniędzy, ale dlatego, że trzeba w ogóle zmienić polityki" - zaznaczył Olbrycht.

Zauważył, że "pieniądze brytyjskie szły do Polski, do państw, które były dużymi beneficjentami polityki spójności". "Jeśli Brytyjczycy wychodzą, to pula się zmniejsza. Dzisiaj oblicza się to w granicach 12-13 proc." - podkreślił.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE i powinna ją opuścić do końca marca 2019 roku, co prawdopodobnie uszczupli unijny budżet o składkę jednego z największych płatników netto. Nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie wyniesie to uszczuplenie. Szacunki KE mówią o 10-14 mld euro rocznie.

kic/kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+