www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


14:33:02 30-12-2017r.


Sprawdź czy dobrze montujesz fotelik. Od tego zależy życie twojego dziecka


Polacy zdają sobie sprawę z tego, że dzieci należy przewozić w fotelikach samochodowych. Niestety większość z nas nie potrafi ich właściwie dobierać i montować. Tymczasem w razie wypadku nieodpowiedni fotelik samochodowy może nie zapewnić dziecku potrzebnej ochrony! Jakich błędów związanych z fotelikami unikać i jak przewozić swoje dzieci bezpiecznie?


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Polacy z reguły używają fotelików samochodowych. 82% z nas kupuje je przed narodzinami dziecka. Natomiast samo korzystanie z fotelików wzbudza już wątpliwości. Nie do końca wiemy, jak dobrać fotelik i jak go ustawić w samochodzie. Na co powinniśmy zatem zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, żeby fotelik był dostosowany do wagi, wzrostu oraz wieku dziecka. Tymczasem jednym z podstawowych błędów, które popełniamy, jest używanie fotelika niedopasowanego wagowo. Często, kiedy dziecko wyrośnie z pierwszego fotelika (o przedziale wagowym 0–13 kg), omijamy kategorię 9–18 kg i kupujemy od razu fotelik o przedziale 15–36 kg. Niestety zdarza się też, że rodzice kierują się samą wagą, a zapominają o wzroście dziecka. Pamiętajmy więc, że jego głowa nie może być ani za nisko, ani za wysoko względem zagłówka.

Okazuje się ponadto, że nierzadko nie wiemy, jak dobrać fotelik do auta i w jaki sposób go dobrze zamontować. Z badania „Jak Polacy wybierają foteliki samochodowe dla swoich dzieci”, przeprowadzonego w ramach akcji edukacyjnej „Superfotelik” Nest Banku i fotelik.info, wynika, że 87% rodziców czyta instrukcję obsługi fotelika. Problem w tym, że zwykle nie przekłada się to na jego poprawny montaż.

Kampania „Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików” pokazała, że ponad 70% fotelików jest montowanych źle. Błędy polegają m.in. na nieodpowiednim ustawieniu fotelika czy niewłaściwym zapięciu pasów. Często jest to pochodną tego, że wielu z nas kupuje fotelik na oko – nie sprawdza wcześniej w swoim aucie, czy pasuje on do samochodu i dziecka.

Część Polaków nabywa foteliki na rynku wtórnym. To duże ryzyko. Zazwyczaj nie znamy bowiem historii danego fotelika i nie wiemy, czy np. nie „uczestniczył” on w wypadku. Ochrona, którą powinien zapewniać, może być zatem ograniczona, a wówczas dziecko nie będzie wystarczająco bezpieczne.

(ddb24.pl, mł)

 


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+