www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


22:56:18 22-04-2018r.


Trują nas spaliny samochodowe i na razie wiele się nie zmieni


To jest fakt. I choć główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce - jak pisaliśmy już w naszym portalu - pozostaje spalanie słabej jakości paliw oraz śmieci w domowych, często przestarzałych piecach, to wśród istotnych czynników wymienia się również rosnącą liczbę aut na ulicach. Przybywa ich i w Białymstoku. Królują pojazdy leciwe, których wiek przekracza często grubo 10 lat. Koncerny motoryzacyjne co prawda szybko poszerzają ofertę o tak zwane samochody ekologiczne, ale tych wciąż po tutejszych drogach jeździ jak na lekarstwo. Brakuje rozwiązań i pomysłów, które zachęciłyby Podlasian do kupna np. nowej hybrydy zamiast diesla, droższego zresztą w późniejszej eksploatacji.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Z badań wynika, że w centrach dużych miast transport jest źródłem 60 proc. zanieczyszczeń powietrza (tak podaje opracowanie "Zrównoważone miasta. Życie w zdrowej atmosferze", Raport UN Global Compact).Po Białymstoku najwięcej jeździ samochodów mających 12 - 15 lat. Niemało osobówek jest też w przedziale wiekowym 16 - 20. 

Z danych dotyczących całego kraju, opublikowanych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, wynika, że w 2017 r. po raz pierwszy zarejestrowano w Polsce aż 869 364 używane samochody osobowe. Struktura wiekowa przedstawia się następująco: do czterech lat - 85 063 egzemplarze, od czterech do 10 lat - 321 040, powyżej 10 lat - 463 261. Jeśli chodzi o nowe samochody osobowe, to PZPM podaje, że liczba pierwszych rejestracji w całym zeszłym roku wyniosła 486 352, zaś w 2016 r. - 416 123.

Przyrost aut na białostockich ulicach jest widoczny nie tylko gołym okiem. Poprosiliśmy tutejszy urząd miejski o dane, jak wyglądał on w poprzednich latach. Celowo chcieliśmy uzyskać dane archiwalne; informacje przesłała Kamila Bogacewicz z Departamentu Komunikacji Społecznej.

Co prawda w wielu krajach od dawna mówi się o ekologicznych rozwiązaniach i alternatywnych napędach, ale co z tego? Brakuje stacji ładowania aut elektrycznych. Nabywcy hybryd natomiast - może wydawać się z obserwacji - nie przekonali się do tej pory wystarczająco do tego rodzaju napędu i traktują go raczej nadal w kategoriach egzotycznego. Mimo że jest on powszechnie znany, a auta hybrydowe są porównywalne cenowo do podobnie wyposażonych samochodów z silnikami Diesla, do tego tańsze w eksploatacji serwisowej i oczywiście bardziej oszczędne pod względem spalania paliwa. Na pewno brakuje rozwiązań i pomysłów odgórnych, które mogłyby zachęcać Polaków do zakupu samochodów z napędami alternatywnymi.

(ddb24.pl, mł)


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+