www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


15:03:00 03-10-2017r.


Uważajmy na drogach jesienią


Nie tylko zima ale także jesień to bardzo niewdzięczna pora roku, jeśli chodzi o kierowców i pieszych. W tym okresie dochodzi przede wszystkim do bardzo dużej liczby wypadków. Pamiętajmy o przestrzeganiu kilku prostych zasad, które w znaczący sposób wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na drodze.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Jesienią dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków przede wszystkim ze względu na ograniczoną widoczność oraz złe warunki atmosferyczne. W takiej sytuacji najbardziej narażeni na utratę zdrowia lub życia są piesi oraz rowerzyści. Aby nie stać się ofiarą wypadku pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. W przypadku pieszych podstawową zasadą jest obowiązkowe noszenie elementów odblaskowych, jeżeli poruszamy się po zmroku poza terenem zabudowanym. Ma to szczególne znaczenie jesienią, kiedy widoczność jest szczególnie ograniczona przez padający deszcz lub często występujące mgły i zamglenia.

Pamiętajmy też o tym, żeby w miarę możliwości poruszać się chodnikami lub oświetlonymi ścieżkami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku rowerzystów. Błędem najczęściej popełnianym przez kierujących jednośladami jest posiadanie nieodpowiedniego lub lub niedostatecznego oświetlenia. Poruszając się po zmroku poza elementami odblaskowymi na rowerze powinniśmy posiadać niezależne oświetlenie z przodu, a także z tyłu naszego pojazdu. Zaleca się również jeżdżenie w jaskrawej odblaskowej kamizelce.

Z kolei dla kierowców samochodów największym zagrożeniem są złe warunki atmosferyczne w postaci opadów deszczu lub mgieł. Pamiętajmy o tym, że jeżeli widoczność spada poniżej 50 metrów mamy obowiązek włączenia tylnego światła przeciwmgłowego. Jednak to nie jedyne zagrożenia, jakie czyhają na kierowców. Bardzo niebezpieczne okazać się mogą spadające liście, które zalegając na jezdni powodują to, że nasze auto może wpaść w poślizg, a droga hamowania znacząco się wydłuża. To samo tyczy się rowerzystów. Bardzo często jest tak, że zarządca drogi nie usuwa liści zalegających na ścieżce rowerowej.

Ostatnia, a zarazem najważniejsza zasada obowiązująca szczególnie jesienią i zimą, to regularne sprawdzanie stanu technicznego naszego pojazdu. Te dwie pory roku najbardziej obnażają słabe punkty naszego samochodu.

(mł)


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+