www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości

Najciekawsze


10:18:53 23-04-2018r.


Wzruszające spotkanie Pierwszej Damy z byłymi więźniarkami obozu Ravensbrück


Podczas II wojny światowej w KL Ravensbrück, największym byłym obozie koncentracyjnym dla kobiet, najliczniejszą grupę stanowiły Polki. Pierwsza Dama przyjechała do Niemiec, by spotkać się z ocalałymi więźniarkami i wspólnie z nimi uczcić 73. rocznicę wyzwolenia z piekła obozu.


zdjęcie: www.prezydent.pl

zdjęcie: www.prezydent.pl


Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z kobietami więzionymi w KL Ravensbrück odbyło się w szczególnym miejscu - na terenie byłego niemieckiego obozu. Szczególny był także czas wizyty przypadającej w 73. rocznicę wyzwolenia tego największego kobiecego obozu koncentracyjnego utworzonego podczas II wojny światowej.   

Szacuje się, że przebywało w nim ponad 132 tys. kobiet, dziewcząt i dzieci różnych narodowości. Najwięcej, 40 tys., pochodziło z Polski. Przeżyło zaledwie 8 tys. naszych rodaczek.   

Przez piekło KL Ravensbrück przeszły m.in. Zofia Pociłowska, Maria Bortnowska, Karolina Lanckorońska, Wanda Półtawska czy Grażyna Chrostowska. Łącznie zginęło około 92 tys. osób. Wśród ofiar były m.in. więźniarki, na których przeprowadzano okrutne doświadczenia pseudomedyczne.   

Rozmowy Pierwszej Damy z ocalałymi były wzruszające i pełne bolesnych wspomnień. Nie zabrakło również słów o pamięci oraz obowiązku przekazywania prawdy o tym miejscu i jego historii następnym pokoleniom.  

Dlatego też następnie Małżonka Prezydenta spotkała się z młodzieżą - laureatami konkursu IPN „O tym nie można zapomnieć... - spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej".

Agata Kornhauser-Duda objęła akcję honorowym patronatem.   

W spotkaniu, organizowanym przez Ambasadę RP w Niemczech oraz Kierownictwo Miejsca Pamięci, wzięli także udział m.in. przedstawiciele gremiów i instytucji współpracujących z MP oraz lokalnych władz.   

 W niedzielę,  z udziałem Pierwszej Damy, odbędą się centralne uroczystości w związku z 73. rocznicą wyzwolenia kobiecego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück.   

 Pierwsze Polki -  działaczki polonijne z Niemiec, członkinie „Związku Polaków w Niemczech", Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, działaczki spod znaku „Rodła" czy nauczycielki języka polskiego - przywieziono do KL Ravensbrück już 23 września 1939 r. Dwa miesiące później dołączyły do nich nasze rodaczki z okupowanego kraju. Później do obozu trafiało wiele kobiet z oddziałów Armii Krajowej oraz po Powstaniu Warszawskim.   

Dzięki działalności polskiego ruchu oporu wśród więźniarek, udało się zachować fragment księgi przyjęć do obozu z 25 028 nazwiskami. To ważny element badań, gdyż większa część dokumentacji dotyczącej obozu została pod koniec wojny zniszczona przez SS.   

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
mp/kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+